456

U17 Drenge videre til Futsal DM

Ungdom Drenge
15. januar 2012 - 15:04 af: Anders Grubach Madsen

Der var stor FC Kolding Nord dominans, da der søndag formiddag blev spillet DM semifinaler vest i Futsal for U17 Drenge. De seks kvalificerede hold var delt i to puljer med tre i hver, hvorfra de to bedste fra hver pulje gik videre til en knald eller fald kamp om en af de to pladser til DM i Glostrup. FCKN var repræsenteret med to hold, der begge sluttede som 2ere i de indledende puljer.

Der var stor FC Kolding Nord dominans, da der søndag formiddag blev spillet DM semifinaler vest i Futsal for U17 Drenge. De seks kvalificerede hold var delt i to puljer med tre i hver, hvorfra de to bedste fra hver pulje gik videre til en knald eller fald kamp om en af de to pladser til DM i Glostrup.  FCKN var repræsenteret med to hold, der begge sluttede som 2ere i de indledende puljer.

I semifinalerne tog holdene revanche og begge hold vandt deres kampe. reglerne er dog sådan, at en klub kun kan være repræsneteret af et hold ved DM, så selvom begge hold kvalificerede sig, vil FC Kolding Nord "kun" have et hold med ved DM, der afvikles i Glostrup Hallen lørdag 28. januar fra kl. 11.00.

/AG 15.01.12 kl. 14.40 

Klik på Reklamen


Nyheder - BGIF
Mikrofodboldskolen 11 til 13 April BGIF
Det var et vellykket arrangement som blev holdt på ...
Trænere & Administrator..
Træner og adminitratore i BGIF Fodbold vi skal ...
Steen Iversen blev årets VIP på BGIF-Fodbolds generalforsamling
BGIF-Fodbold afholdte fredag 24. februar den årlig ...


Nyheder - DBU Jylland
590 trænere blev inspireret
Med possession som hovedtema l ...
FCK vandt DBU Pokalen
F.C. København vandt det størs ...
Kontorer lukket fredag
Det vil ikke være muligt at ko ...